SINGLE BYDLENÍ PRO UMĚLCE


Řešený objekt se nachází v centru Prahy, nedaleko Staroměstského náměstí v ulici Salvátorská. Jde o budovu dostavěnou roku 1910 a navrženou architektem Otakarem Novotným jako jednu z prvních staveb v Čechách i ve střední Evropě ovlivněnou holandskou architekturou, kdy průčelí je tvořené cihlami z režných cihel s bílými lícovkami. Objekt, původně sloužící jako tiskárna kombinovaná s bydlením, je dnes, po částečné rekonstrukci, používán především k módním přehlídkám a obdobným nárazovým akcím. Pro tyto účely bylo v prostoru zřízeno i molo a instalována příslušná světelná technika. Řešený prostor se skládá z dvora obemknutého uzavřenými provozy z obou stran. Objekt pro přehlídky má vysoký strop s částečným mezipatrem, zatímco druhý je dvoupodlažní s přístupem na terasu a přes salónek spojený se zbylým provozem.
     Nově navrhovaný prostor musí splňovat požadavky pro potřeby bydlení a pracovní možnosti designéra nábytku jako jediné osoby v budově bydlící, navíc protilehlá část bude rekonstruována jako galerie pro jeho vlastní výstavy. Pro bydlení a pracovní ateliér byla vybrána dvoupodlažní stavba, kde je provoz primárně rozdělen na intimní v 2.NP a společenskou/pracovní zónu v 1.NP.
     Vstup je přímo do prostoru atelieru, pro snadnou dostupnost případným spolupracovníkům, kde je na volné ploše umístěn pracovní stůl plynule navazující na pracovní desku kuchyňské linky se sezením pro občerstvení jak pracovníků, tak samotného majitele. Atelier je od klidové zóny oddělitelný pomocí přemistitelných příček zavěšených na stropních vodících lištách. Vzhledem k obsazenosti bytu jednou osobou je kuchyň minimální s barovým sezením pro stravování, za ním je obývací část s jednotlivými křesly obklopenými točitým schodištěm a regály vedoucími po strop 2.NP skrze vybouraný stropní otvor.
     Točitým schodištěm se vstupuje do intimní zóny, která slouží pouze majiteli, ale vizuálně je stále propojena se spodním podlažím. Nachází se v ní ložnice a koupelna a zároveň má odtud umožněn vstup do galerie nebo na terasu. Prostory jsou řešeny loftově s oddělením primárně závěsy, které neuzavírají a nerozdělují prostorově podlaží, ale v případě potřeby dostatečně ukryjí majitele.
     Materiálové a vizuelní pojednání vychází z částečně industriálního zjevu budovy a promítá se tak v ocelových rámových konstrukcích stolu, kuchyňské linky i ostatního úložného nábytku a dominantního točitého schodiště. Doplňující dřevěné desky přírodního vzhledu (olejované) jako police v regálech a kuchyňská pracovní deska nebo deska stolu tak jemně oživují chladnou ocelovou konstrukci. Na podlahu je kladena stěrka imitující beton od fy luxusní povrchy Němec, ev. stěrka oranžové barvy.
     Interiér je navrhnut tak, aby byl sám dotvářen provozem a byly na něm patrné známky užívání a času. Pomocí otevřených úložných prostor, které odkrývají předměty a díla z rukou designéra získává poměrně neutrální a industriální interier větší nádech života a pestrost. Barvy, materiály a ztvárnění je tak zvoleno, aby nepůsobylo s pestrostí uložených předmětů příliš divoce a rozporuplně.

 


2014-2015

Praha, Staré Město

studie, podrobné světelné řešení - školní projekt