PETROLEJOVÉ LAMPY


"Vynikající český choreograf Libor Vaculík nalezl předlohu v psychologickém románu jilemnického rodáka a ve své době opomíjeného spisovatele Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy. Napsal libreto a zcela poprvé převede příběh Štěpky Kiliánové do taneční podoby! Nepůjde o komorní inscenaci, ale o taneční titul, kdy se liberecký baletní soubor rozroste o externí tanečníky a hostující umělce.
Práce na tomto titulu byla náročná, zkušený choreograf kladl důraz na herecky přesvědčivé a uvěřitelné ztvárnění a také na soulad pohybu s hudbou. V Petrolejových lampách zazní vrcholná díla Leoše Janáčka, jak komorní, orchestrální, tak i klavírní a operní.
Zajímavostí je, že autor představení se s dílem Jaroslava Havlíčka již setkal. Uvedl Petrolejové lampy jako činoherní představení v pražském divadle Kámen. Právě tato zkušenost ho přivedla na nápad převést dramatický příběh Štěpy Kiliánové do taneční podoby. Impuls ke spolupráci vzešel od Aleny Peškové, šéfové souboru, která dlouho Libora Vaculíka zvala k uvedení zajímavého a originálního titulu pro liberecký soubor.
Slova choreografa a autora přestavení: „ Pro mě je nejdůležitější jít vlastní cestou. Baví mě poprat se s tématem po svém. U Petrolejových lamp jsem vytvořil dějovou linii tak, aby ji tanečníci dokázali pohybem převyprávět a přenesli do hlediště skutečné emoce“."

 

 

Šaldovo divadlo

Český Rozhlas

Opera+

výběžek EU

 


2017

Liberec

návrh scény

investor: DFXŠ v Liberci